Тема. Закінчення іменників жіночого роду на –а(я) в родовому відмінку
Мета. Познайомити учнів з граматичною формою іменників жіночого роду в родовому відмінку, закріплювати знання про іменник як частину мови, вміння визначати відмінок іменників. Навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати до міркувань, порівнянь, доведення.
Розвивати розумові здібності, мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, вміння узагальнювати.
Виховувати інтерес до уроків мови, любов і повагу до своєї Батьківщини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник «Українська мова 4 клас» М. Д. Захарійчук,
Н. І. Мовчун, картки для індивідуальної роботи, мультимедійна презентація до уроку, куб, опорні таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
Тож часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
-Сьогодні поглиблювати знання рідної мови ви будете зі мною. А звати мене Ольга Олександрівна.
-Діти, а чи знали ви що люди різних країн світу вітають один одного по-різному. Наприклад тиснуть руки, знімають взуття, деякі навіть труться носами. А я хочу доторкнутися до кожного і побажати Вам:
цінуйте, читайте, творіть, думайте, слухайте, плекайте, бережіть, розвивайте, здобувайте, розмовляйте, не забувайте, прославляйте рідну мову!
-Гаслом нашого уроку будуть слова Дмитра Білоуса
Коли забув ти рідну мову,
Яка б та мова не була-
Ти втратив корінь і основу
Ти обчухрав себе до тла
-Пропоную малюнковий план уроку.
-Що ви очікуєте від уроку?
ІІ. Каліграфічна хвилинка
Продовжіть прислів’я
Птицю пізнати по пір’ю, а людину по …мові
Мо ов ва
Мова
- Які прислів’я про мову ви знаєте?
Мова- багатство народу
Людина без мови , як соловей без пісні
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Робота з індивідуальними картками
2. Робота 3 учнів біля дошки :
*провідміняти слово мова
*дібрати споріднені слова до слова мова
*розібрати слово за будовою примовка
3. Мозкова атака. Гра « Так чи ні ?»
- Іменник – це частина мови? ( Так. )
- Він називає ознаку предмета ? ( Ні. Він дає назву предмету.)
- Він відповідає на питання що?, де?, коли? (Ні. Він відповідає на питання хто? що?)
- Загальні іменники пишуться з великої букви ? ( Ні. З маленької. )
-Власні іменники пишуться з маленької букви ? (Ні. З великої .)
-Іменники змінюються за числами ? ( Так. )
- Вони мають два роди? Які? ( Ні. Вони мають три роди: чоловічий, жіночий, середній. )
-Відмінювання – це зміна основи іменника? ( Ні. Це зміна закінчення. )
- Відмінків сім ? ( Так. )
- Початковою формою іменника є Родовий відмінок? ( Ні. Називний. )
- Кличний відмінок має запитання ? ( Ні. Він утворює слова- звертання. )
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Якщо очі — дзеркало душі, то мова — душа народу. А хіба може жити будь-який народ без душі, тобто без мови?
-Прочитайте проблемне запитання і дайте відповідь на запитання.
-Погляньте на виділені слова і скажіть до якої частини мови вони належать ? (іменники)
-До якого роду належать ? (жіночого)
-Визначте у якому вони відмінку? ( родовому)
-Визначте закінчення.
Отже два іменника жіночого роду в родовому відмінку мають різні закінчення.
-Як ви гадаєте яка тема нашого уроку?
-Що ми сьогодні навчимося визначати?
Так дійсно тема нашого уроку: закінчення іменників жіночого роду на -а -я в родовому відмінку.
V. Сприйняття і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Словниковий диктант
- Завдання : виписати в стовпчик іменники жіночого роду на - а(я).
(Фанера- деревинний матеріал у вигляді тонких пластин, якими обклеюють столярні вироби для їх оздоблення.)
Живе, фанера, широкий, дивитися, полуниця, межа, круча, загадкова, тиша
2. Взаємоперевірка
3. Спостереження та аналіз мовного явища ( під керівництвом вчителя)
Родовий доскіпує свого –
Хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
Що немає роду переводу.
- Запишіть іменники в родовому відмінку. Визначте закінчення.
- Який зробимо висновок про зміну закінчення?
-Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та закінчення!
Глибина - глибини
Полуниця-полуниці
Межа-межі
Круча-кручі
Тиша-тиші
4. Колективна робота з підручником.
Уточнення формулювання правила (по підручнику), вивчення правила і підбір прикладів.
5. Робота з опорною таблицею.
Іменники жіночого роду на –а ( -я)
Визнач основу іменника
на твердий приголосний на м’який приголосний
та ж ч ш
У родовому відмінку пиши
и і
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VІ. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності
1.Колективна робота над вправою 123
-Спишіть словосполучення, розкриваючи дужки, позначте закінчення іменників.
Взаємоперевірка
2.Самостійна робота над вправою 124
Хлопці-виписати лише ті підкреслені іменники, які в родовому відмінку
будуть мати закінчення и
Дівчата - виписати ті підкреслені іменники, які в родовому відмінку
будуть мати закінчення і
3.Словникова робота. Кубування
-Які рослини згадувалися у вправі?
-Що ви можете сказати про вербу і калину?
-Верба і калина – народні символи нашої держави.
-Давайте попрацюємо зі словом держава
-Я маю різнокольоровий куб. На кожній грані є завдання. Обираємо колір
1.Тлумачення
2.Синоніми
3.Словосполучення
4.Речення
5.Відмінювання
-Запишіть речення зі словом держава.
-Підкресліть підмет і присудок.
VII. Підсумки уроку
-Що нового дізнались?
-Чи збулись ваші очікування?
-Які закінчення мають іменники жіночого роду в родовому відмінку однини?
-Які з завдань найбільше сподобалися?
-З якими труднощами ви зіткнулись?
-Чому, як гадаєте, вони виникли?
- Як їх подолати?
VІІI. Домашнє завдання
С.28-повторити правило, с.29, вправа125-дібрати по 3 іменника жіночого роду на –а-я : назви квітів, дерев, птахів, визначити закінчення
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур′ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Мета. Познайомити учнів з граматичною формою іменників жіночого роду в родовому відмінку, закріплювати знання про іменник як частину мови, вміння визначати відмінок іменників. Навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати до міркувань, порівнянь, доведення.
Розвивати розумові здібності, мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, вміння узагальнювати.
Виховувати інтерес до уроків мови, любов і повагу до своєї Батьківщини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник «Українська мова 4 клас» М. Д. Захарійчук,
Н. І. Мовчун, картки для індивідуальної роботи, мультимедійна презентація до уроку, куб, опорні таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
Тож часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
-Сьогодні поглиблювати знання рідної мови ви будете зі мною. А звати мене Ольга Олександрівна.
-Діти, а чи знали ви що люди різних країн світу вітають один одного по-різному. Наприклад тиснуть руки, знімають взуття, деякі навіть труться носами. А я хочу доторкнутися до кожного і побажати Вам:
цінуйте, читайте, творіть, думайте, слухайте, плекайте, бережіть, розвивайте, здобувайте, розмовляйте, не забувайте, прославляйте рідну мову!
-Гаслом нашого уроку будуть слова Дмитра Білоуса
Коли забув ти рідну мову,
Яка б та мова не була-
Ти втратив корінь і основу
Ти обчухрав себе до тла
-Пропоную малюнковий план уроку.
-Що ви очікуєте від уроку?
ІІ. Каліграфічна хвилинка
Продовжіть прислів’я
Птицю пізнати по пір’ю, а людину по …мові
Мо ов ва
Мова
- Які прислів’я про мову ви знаєте?
Мова- багатство народу
Людина без мови , як соловей без пісні
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Робота з індивідуальними картками
2. Робота 3 учнів біля дошки :
*провідміняти слово мова
*дібрати споріднені слова до слова мова
*розібрати слово за будовою примовка
3. Мозкова атака. Гра « Так чи ні ?»
- Іменник – це частина мови? ( Так. )
- Він називає ознаку предмета ? ( Ні. Він дає назву предмету.)
- Він відповідає на питання що?, де?, коли? (Ні. Він відповідає на питання хто? що?)
- Загальні іменники пишуться з великої букви ? ( Ні. З маленької. )
-Власні іменники пишуться з маленької букви ? (Ні. З великої .)
-Іменники змінюються за числами ? ( Так. )
- Вони мають два роди? Які? ( Ні. Вони мають три роди: чоловічий, жіночий, середній. )
-Відмінювання – це зміна основи іменника? ( Ні. Це зміна закінчення. )
- Відмінків сім ? ( Так. )
- Початковою формою іменника є Родовий відмінок? ( Ні. Називний. )
- Кличний відмінок має запитання ? ( Ні. Він утворює слова- звертання. )
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Якщо очі — дзеркало душі, то мова — душа народу. А хіба може жити будь-який народ без душі, тобто без мови?
-Прочитайте проблемне запитання і дайте відповідь на запитання.
-Погляньте на виділені слова і скажіть до якої частини мови вони належать ? (іменники)
-До якого роду належать ? (жіночого)
-Визначте у якому вони відмінку? ( родовому)
-Визначте закінчення.
Отже два іменника жіночого роду в родовому відмінку мають різні закінчення.
-Як ви гадаєте яка тема нашого уроку?
-Що ми сьогодні навчимося визначати?
Так дійсно тема нашого уроку: закінчення іменників жіночого роду на -а -я в родовому відмінку.
V. Сприйняття і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Словниковий диктант
- Завдання : виписати в стовпчик іменники жіночого роду на - а(я).
(Фанера- деревинний матеріал у вигляді тонких пластин, якими обклеюють столярні вироби для їх оздоблення.)
Живе, фанера, широкий, дивитися, полуниця, межа, круча, загадкова, тиша
2. Взаємоперевірка
3. Спостереження та аналіз мовного явища ( під керівництвом вчителя)
Родовий доскіпує свого –
Хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
Що немає роду переводу.
- Запишіть іменники в родовому відмінку. Визначте закінчення.
- Який зробимо висновок про зміну закінчення?
-Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та закінчення!
Глибина - глибини
Полуниця-полуниці
Межа-межі
Круча-кручі
Тиша-тиші
4. Колективна робота з підручником.
Уточнення формулювання правила (по підручнику), вивчення правила і підбір прикладів.
5. Робота з опорною таблицею.
Іменники жіночого роду на –а ( -я)
Визнач основу іменника
на твердий приголосний на м’який приголосний
та ж ч ш
У родовому відмінку пиши
и і
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VІ. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності
1.Колективна робота над вправою 123
-Спишіть словосполучення, розкриваючи дужки, позначте закінчення іменників.
Взаємоперевірка
2.Самостійна робота над вправою 124
Хлопці-виписати лише ті підкреслені іменники, які в родовому відмінку
будуть мати закінчення и
Дівчата - виписати ті підкреслені іменники, які в родовому відмінку
будуть мати закінчення і
3.Словникова робота. Кубування
-Які рослини згадувалися у вправі?
-Що ви можете сказати про вербу і калину?
-Верба і калина – народні символи нашої держави.
-Давайте попрацюємо зі словом держава
-Я маю різнокольоровий куб. На кожній грані є завдання. Обираємо колір
1.Тлумачення
2.Синоніми
3.Словосполучення
4.Речення
5.Відмінювання
-Запишіть речення зі словом держава.
-Підкресліть підмет і присудок.
VII. Підсумки уроку
-Що нового дізнались?
-Чи збулись ваші очікування?
-Які закінчення мають іменники жіночого роду в родовому відмінку однини?
-Які з завдань найбільше сподобалися?
-З якими труднощами ви зіткнулись?
-Чому, як гадаєте, вони виникли?
- Як їх подолати?
VІІI. Домашнє завдання
С.28-повторити правило, с.29, вправа125-дібрати по 3 іменника жіночого роду на –а-я : назви квітів, дерев, птахів, визначити закінчення
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур′ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Немає коментарів:
Дописати коментар